Elementy elektroinstalacyjne, przeznaczone do ochrony kabli

Przewody elektryczne to niezwykle istotny element każdej instalacji. To właśnie one odpowiadają bowiem za przesył energii do poszczególnych urządzeń, umożliwiając tym samym włączanie świateł, obsługę sprzętów oraz ładowanie urządzeń mobilnych. Konieczne jest więc zapewnienie im odpowiedniego zabezpieczenia, już podczas prac instalacyjnych. Opcji jest tu naprawdę sporo, od specjalistycznych drabin kablowych, po koryta montażowe. Zaniedbywanie przewodów może z kolei skończyć się zarówno znacznym pogorszeniem estetyki obiektu, jak i uszkodzeniem kabli. Nie należy więc bagatelizować doboru najodpowiedniejszego elementu zabezpieczającego, szczególnie, że jego koszt nierzadko okaże się znacznie niższy, niż w przypadku ewentualnych napraw.

Dobór zabezpieczenia względem typu kabli

Podstawowym elementem elektroinstalacyjnym tego typu są tu korytka kablowe pełne, o perforowanych ściankach oraz dnie. Odznaczają się one znakomitą wytrzymałością oraz pyłoszczelnością, dzięki czemu znakomicie sprawują się w przestrzeniach przemysłowych. W przypadku kabli, wymagających optymalnego chłodzenia, należy sięgnąć z kolei po koryta perforowane, zapewniające dobrą wentylację przewodów, podatnych na przegrzewanie. Równie dobre właściwości wentylacyjne wykazują również modele siatkowe, wykorzystywane przede wszystkim podczas montażu kabli w pobliżu maszyn przemysłowych. Oprócz koryt, niezwykle popularne są tu także drabiny kablowe. Podpory instalacyjne tego typu znajdują zastosowanie przede wszystkim w przemyśle. Powstały one z myślą o zbiorczych ciągach instalacyjnych, wykorzystujących prefabrykowane elementy wsporcze oraz nośne.

Wybierając korytka kablowe, powinniśmy również wziąć pod uwagę koncepcję późniejszej rozbudowy instalacji. Elementy tego typu powinny być więc proste w demontażu, aby nie utrudniać ponownego dostępu do przewodów. Niezwykle istotna jest tu też grubość i waga instalowanych przewodów. Lekkie koryta siatkowe nie są bowiem najlepszym wyborem podczas montażu grubych, ciężkich kabli. Przykładem niezawodnych elementów elektroinstalacyjnych jest tu seria Wibe, opracowana przez uznaną markę Schneider Electric.

You Might Also Like

Back to top