Transformatory SN – czym powinny się odznaczać?

Prawidłowy dobór urządzeń elektroenergetycznych to kwestia, o której nie powinien zapominać żaden przedsiębiorca. Zarówno niewielkie elementy instalacji, pokroju kontaktów/gniazd, jak i aparatura modułowa muszą odznaczać się efektywnością i odpornością na wszelkie czynniki zewnętrzne. Stanowi to bowiem gwarancję bezawaryjności zakładu, a co za tym idzie – lepszego uplasowania się firmy względem konkurencji. Jednymi z najważniejszych urządzeń, wykorzystywanych w wielu gałęziach przemysłu, są transformatory mocy, odpowiedzialne za zmianę napięcia w sieci elektrycznej. Oto, co warto wiedzieć na ich temat.

Transformatory mocy olejowe

Wariant olejowy to klasyczny już typ transformatora, wykorzystywany przede wszystkim do pracy z prądem o dużej mocy. Olej jest bowiem niezwykle skutecznym dielektrykiem, zaś same transformatory go wykorzystujące bardzo dobrze radzą sobie z odprowadzaniem nagromadzonego ciepła. Do najskuteczniejszych urządzeń tego typu należą chociażby modele z serii Minera, opracowane przez uznaną markę Schneider Electric – producenta kontaktów/gniazd, rozdzielnic oraz innych sprzętów, przeznaczonych do użytku przemysłowego. Transformatory te odznaczają się bowiem szerokim zakresem obsługiwanych mocy, wytrzymałą konstrukcją oraz modułową budową, pozwalającą na szybki i sprawny montaż. Modele Minera to także długa żywotność i możliwość bezpiecznego recyklingu zużytych komponentów.

Nowoczesne transformatory mocy suche żywiczne

Rosnącym zainteresowaniem pośród transformatorów mocy cieszą się również nowatorskie warianty suche żywiczne. Powodem jest tu przede wszystkim niższe prawdopodobieństwo pożaru urządzenia, zapewnione przez starannie zaprojektowany, żywiczny rdzeń. Należy jednak pamiętać, że maszyny te wciąż są stosunkowo nową technologią, przystosowaną głównie do pracy z sieciami o niższym napięciu. Niewątpliwym atutem transformatorów suchych żywicznych jest również szybsza i tańsza naprawa, szczególnie w porównaniu z modelami olejowymi. Także i tutaj najlepsze rozwiązania znajdziemy pośród produktów, oferowanych przez firmę Schneider Electric. Przykładem jest tu chociażby niezawodna seria Trihal, wykorzystująca technologię samogasnącą.

You Might Also Like

Back to top