Transformatory suche żywiczne – alternatywa dla gazu SF6

Gaz SF6  przez bardzo długi czas uchodził za najlepszego możliwego następcę tradycyjnej izolacji olejowej. I chociaż substancja ta w dalszym ciągu odznacza się znacznie lepszym zabezpieczeniem podzespołów, niż w przypadku jej tradycyjnego odpowiednika, na przestrzeni lat zaczęto zastanawiać się nad bardziej ekologiczną alternatywą. Jak wykazały bowiem badania, chociaż sam gaz nie ulega aktywności fotolitycznej, tak w dalszym ciągu absorbuje on promieniowanie podczerwone. Właściwość ta, obecna chociażby także i w dwutlenku węgla, sprawia, że promieniowanie trafia do dolnych partii atmosfery, powodując tym samym efekt cieplarniany. Z tego też powodu, przedsiębiorstwa, stawiające na zrównoważony rozwój, decydują się na eksploatację urządzeń z izolacją żywiczną. Oto, co warto wiedzieć na ten temat.

Transformatory energetyczne z izolacją żywiczną i ich zalety

Izolacja żywiczna w transformatorach energetycznych to nowatorskie rozwiązanie, oferowane przez wiodące firmy, jak chociażby Schneider Electric. W sytuacjach awaryjnych, technologia ta wykazuje działanie samogasnące, zapobiegając nie tylko poparzeniom pracowników, ale również zniszczeniu pozostałych urządzeń wskutek rozprzestrzeniania się ognia. Transformatory żywiczne są przy tym znakomitym rozwiązaniem w zakładach, w których urządzenia są przez cały czas narażone na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Mowa tu przede wszystkim o miejscach silnie zanieczyszczonych oraz sprzyjających zakłóceniom elektrycznym.

Transformator energetyczny z izolacją żywiczną odznacza się również wysoką kulturą pracy. Jest to bowiem maszyna niezwykle cicha, nieprzeszkadzająca pracownikom w codziennych obowiązkach. Niewątpliwymi atutami urządzeń tego typu są też duża wytrzymałość zwarciowa, świetne parametry obciążeniowe oraz przystępne gabaryty, pozwalające na montaż w szerokiej gamie miejsc. W przeciwieństwie do transformatorów z izolacją SF6, modele żywiczne uchodzą przy tym za najprzyjaźniejsze środowisku. Czyni je to idealnym wyborem dla przedsiębiorstw, stawiających na zrównoważony rozwój oraz powstrzymanie ocieplania się Ziemi.

Back to top