Urządzenia, chroniące instalację elektryczną i jej użytkowników

Energia elektryczna to nieodłączny element naszego społeczeństwa. Korzystamy z niej praktycznie wszędzie, w tym również w naszych domach. I chociaż nowoczesne technologie skutecznie obniżają ryzyko porażeń oraz uszkodzeń sprzętu wskutek skoków napięcia, tak wciąż należy pamiętać, że z prądem nie ma żartów. To właśnie z tego powodu, w domowych instalacjach wciąż instalujemy wyłączniki różnicowoprądowe i tym podobne zabezpieczenia. Przezorność ma zresztą sporo zalet – montaż różnicówki nie jest szczególnie drogi, a przy tym daje nam pełną gwarancję, że w przypadku jakiejkolwiek usterki nie będziemy musieli kupować nowego telewizora tudzież konsoli. W niniejszym artykule opowiemy o przykładowych zabezpieczeniach, instalowanych przeważnie w domowych instalacjach.

Wyłącznik różnicowoprądowy

Chociaż do najczęściej używanych urządzeń zabezpieczających należy przede wszystkim ogranicznik przepięć, nie powinniśmy zapominać o klasycznej różnicówce. Wyłącznik ten ma za zadanie odciąć zasilanie w momencie, gdy wykryte zostaną rozbieżności w poziomie napływającego doń prądu. Nieprawidłowości te powstają z kolei wskutek uszkodzenia któregoś z odbiorników lub bezpośredniego dotknięcia przewodu. Z tego też powodu, wyłącznik różnicowoprądowy stanowi niezwykle istotne zabezpieczenie przed pożarem oraz porażeniem prądem ze skutkiem śmiertelnym. Bardzo często instaluje się go również przy instalacji oświetleniowej. Różnicówka pełni wówczas rolę ochrony podczas wszelkich prac remontowych, zapobiegając porażeniom wskutek dotknięcia niewłaściwego kabla.

Ogranicznik przepięć

Ogranicznik przepięć to urządzenie, instalowane często w pozamiejskich gospodarstwach domowych. To właśnie one są bowiem narażone w szczególności na uszkodzenia, spowodowane wyładowaniami atmosferycznymi. Oczywiście, z urządzeniami tego typu możemy się też zetknąć w pozostałych obiektach. Zasada działania ogranicznika jest prosta – w momencie, gdy dochodzi do nagłego przepięcia, urządzenie przekierowuje je ku gruntowi, aby możliwe było ominięcie domowej instalacji. Nowoczesne modele ograniczników, przeznaczone do użytku domowego oraz przemysłowego, oferuje chociażby renomowana firma Schneider Electric.

You Might Also Like

Back to top