Inteligentne procesy produkcyjne i ich zalety
W dzisiejszych czasach, inteligentne systemy już dawno przestały być fikcją. Ich korzyści dostrzegają nie tylko duże korporacje z Zachodu lub Japonii, ale również nasi rodzimi przedsiębiorcy, co możemy zaobserwować chociażby na przykładzie przemysłu spożywczego. Inteligentne procesy produkcyjne pozwalają bowiem na znaczne zwiększenie dziennej produkcji, redukcję błędów oraz zapewnienie zakładowi optymalnego zużycia energii przez wykorzystywane urządzenia. I chociaż wdrożenie tego typu technologii może wydawać nam się naprawdę drogie, szczególnie na pierwszy rzut oka, korzyści z niego płynące gwarantują stopniowy zwrot kosztów. Poprawie ulega również renoma oraz konkurencyjność zakładu, zarówno w oczach klientów, jak i potencjalnych partnerów biznesowych. Jak zauważa bowiem wielu ekspertów, coraz częściej zwraca się obecnie uwagę na to, czy firma jest ekologiczna. Oto, dlaczego naprawdę warto jest postawić na inteligentne rozwiązania.
Inteligentne procesy produkcyjne – nowy standard w biznesie
Inteligentne procesy produkcyjne to przede wszystkim zastąpienie zwykłych maszyn pakujących, tnących i sortujących nowoczesnymi robotami. Urządzenia te dostosowują swoją pracę do faktycznych wymogów procesowych, zużywając tym samym tylko tyle energii, ile naprawdę potrzebują. Inteligentna produkcja to również mniejszy udział czynnika ludzkiego. Przekłada się to z kolei na mniejsze obciążenie pracowników pod kątem obowiązków, ponieważ robotami steruje się za pomocą specjalistycznych paneli oraz komputerów przemysłowych. Dzięki temu, z jednego miejsca możemy dowiedzieć się o stanie każdej z maszyn oraz dostosować zdalnie parametry jej pracy.
W przemyśle produkcyjnym niezwykle istotne jest także, aby wytwarzane produkty, jak chociażby artykuły spożywcze, odznaczały się wysoką jakością. Inteligentne procesy produkcyjne ograniczają ryzyko wypuszczenia na rynek wadliwej partii oraz informują użytkownika o powstałych nieprawidłowościach. Przykładem takiego niezawodnego rozwiązania jest na przykład niezwykle rozbudowany system EcoStruxure, opracowany przez renomowaną firmę Schneider Electric.