System SCADA i jego zalety
W dzisiejszych czasach, pojęcie zrównoważonego przemysłu staje się coraz popularniejsze. Dotyczy to zresztą nie tylko Zachodu, ale też naszych, polskich firm, zainteresowanych implementacją nowoczesnych technologii. To właśnie za ich pomocą, możliwe jest bowiem pogodzenie postępu technologicznego z dobrem naszej planety. Zintegrowane środowiska cyfrowe, spotykane chociażby w centrach danych, pozwalają na szybkie zarządzanie licznymi procesami z jednego miejsca, monitorowanie stanu zużycia energii oraz wysyłanie informacji do poszczególnych urządzeń. Do najpopularniejszych systemów tego typu należy właśnie SCADA, czyli Supervisory Control and Data Acquisition. System ten został opracowany z myślą o usprawnieniu kontroli nadzorczej oraz procesów pozyskiwania danych. Najczęściej jest on wykorzystany w celu zbierania informacji, związanych z realizowanymi operacjami, a także kontroli sprzętu. Oto, co warto wiedzieć na jego temat.
Zastosowanie systemu SCADA
Oprogramowanie to pozwala przedsiębiorcom na znaczne zwiększenie przejrzystości procesów, poprzez kontrolę zarówno lokalną, jak i zdalną. Wykorzystując interfejs HMI, pracownicy są w stanie dokonywać skuteczniejszych interakcji z maszynami. Dzięki bogatym rejestrom oraz nowoczesnym bazom danych, podejmowanie istotnych decyzji oraz przeciwdziałanie przestojom staje się znacznie łatwiejsze. W podążaniu za normami zrównoważonego przemysłu pomoże nam z kolei lepszy wgląd w pracę maszyn, dzięki któremu znacznie łatwiejsze staje się odszukiwanie miejsc newralgicznych. Systemy do kontroli nadzorczej oraz pozyskiwania danych mogą być zarówno proste, jak i rozbudowane, zależnie od ich przeznaczenia.
Niewątpliwym atutem systemu SCADA jest również prostota ich integracji. Posiada on bowiem setki protokołów komunikacyjnych, umożliwiających łatwą komunikację z szeroką gamą urządzeń, bez konieczności wielogodzinnej konfiguracji. Systemy, oferowane przez renomowaną firmę Schneider Electric, zostały także wyposażone w specjalnie zaprojektowane platformy, z poziomu których możliwe jest zarządzanie wszystkimi procesami oraz urządzeniami. A ponieważ program wysyła informacje o aktualizacjach do wszystkich pracowników, nie ma tu mowy o sytuacjach, w których część kadry nie została poinformowana o najnowszych wydarzeniach.